16.04.2017

TRADYCJE WIELKANOCNE


Wielkanoc jest ważniejszym świętem dla Chrześcijan, ale też mniej propagowanym przez media. Mimo wszystko postanowiłam napisać co nieco o tradycjach z tym związanych.

* Porządki, dla jednych wiosenne, dla drugich wielkanocne. Generalne porządki robimy nie tylko w szafach, domach, czy ogrodach, ale niektórzy także w życiu osobistym i zawodowym. Mają one swój urok i nawet jeśli ktoś nie lubi tego robić, to kiedy jest już czysto wszyscy są szczęśliwi i dużo lepiej się żyje.
Porządki mają także symboliczne znaczenie - wymiatamy z mieszkań zimę, a także wszelkie zło i choroby.

* Pisanki. 
Przyznam się szczerze, że pisanki praktykowaliśmy jak byliśmy mali, ale teraz już tego nie robimy. Ponieważ nie ma czasu, ani większych chęci. Wrócimy do tego pewnie kiedy w domu zaczną biegać małe brzdące.*  Palemki, zaczynające Wielki Tydzień. 
To kolejny element, który u mnie w domu nieco się zmienił. Kiedy byliśmy w podstawówce i gimnazjum robiliśmy ozdobne palmy z krepy, sztucznych kwiatów, bukszpanu, bazi, na długich kijach, a teraz nasza palemka to kwiatki, bukszpan i bazie związane wstążką.

* Święconka.
W Wielką Sobotę, zwaną również Dniem Radosnego Wyczekiwania do Kościołów zanosimy koszyczki z niektórymi potrawami, które znajdą się na świątecznym stole. W takim koszyczku nie może zabraknąć: baranka, chleba, mięsa i wędlin, jajek, soli oraz pieprzu.

* Lany Poniedziałek, śmigus - dyngus.
Tego dnia każdy oblewa każdego, a sama zabawa jest bardzo znana. Kiedyś wierzono, że panny, które zostały oblane wodą, miały szanse na szybkie zamążpójście, jeśli któraś się obraziła to oznaczało, że nie szybko znajdzie męża. 
Dziewczęta mogły tego uniknąć spotkania z wodą, dając ładną pisankę, natomiast chłopak dający pisankę dziewczynie, dawał jej znać, że ta mu się podoba.


Dodatkowo chcę wszystkim życzyć dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności, smacznego jajka, mokrego dyngusa, dużych jajeczek i w ogóle wesołych świąt :)

Pozdrawiam 

8 komentarzy:

 1. Super, że przypomniałaś te wielkanocne tradycje. Mam wrażenie, że często się o nich zapomina w dzisiejszych czasach ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. W dzisiejszych czasach coraz mniej jest o tradycjach u nas obchodzonych bardzo fajnie że o tym wspomniałaś :*
  Mój blog

  OdpowiedzUsuń
 3. Osobiście tęsknię za simngusem dungusem, bo dzisiaj​ jest to jedna z wielu zapomnianych tradycji. Niestety, ale jako dziecko biegało się, oblewając każdego, a dzisiaj malo kto tak robi u mnie :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajny post ! Prosty, ale konkretny i na temat :D Takie właśnie lubię :)
  Pozdrawiam :)
  http://makelifesimpleandbetter.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, cieszę się bardzo :)
   Dziękuję i również pozdrawiam :)

   Usuń